Kira Borcunu Ödemeyen Kiracının Tahliyesi

Makaleler geri dön

Kira Borcunu Ödemeyen Kiracının Tahliyesi

Kira Borcunu Ödemeyen Kiracının Tahliyesi

 

 

Ev ve İşyeri sahipleri tarafından en çok karşılaşılan problemlerden biri kira borcunu ödemeyen kiracının tahliyesi ve kira bedelinin tahsilidir. Peki kira borcunu ödemeyen kiracıların tahliyesi nasıl mümkün olmaktadır?

 

  • İki Haklı İhtar Çekerek Tahliye Davası Açılması Yoluyla Kiracının Tahliyesi

 

Kiraya veren, kiracıya kira bedelini ödemediği için yazılı olarak iki haklı ihtar göndermiş ise, açacağı tahliye davası ile kira sözleşmesini sona erdirebilir.

 

Kiraya veren mal sahibi, kira bedelinin geç ödenmesi veyahut ödenmemesi durumunda bir yıl içerisinde haklı yazılı ihtarname gönderdiği kiracı aleyhine tahliye davası açma hakkına sahiptir.

 

HANGİ ŞARTLARIN VARLIĞI HALİNDE TAHLİYE DAVASI AÇILABİLİR

 

  1. İki ihtar, bir kira yılı içerisinde iki farklı aya ait olmalıdır.
  2. İhtarlar, muaccel olan kira bedeli alacağına yönelik olmalıdır.
  3. Kiracı, iki haklı ihtara sebebiyet vermiş olmalıdır.

 

PEKİ TAHLİYE DAVASI NE ZAMAN AÇILMALIDIR?

 

İki haklı ihtarın çekilmiş olduğu kira döneminin bitiminden itibaren 1 AY içinde açılmadır.

 

  • Temerrüt Nedeni ile Tahliye Davası

 

Kiracı muaccel olan kira bedelini ödemez ise mal sahibi, kiracıya 30 gün süre verip bu sürede borç ödenmez ise sözleşmeyi feshedeceğine dair ihtarname gönderir.

 

Kiracı ihtarnamenin tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde geciken kira bedelini ödemez ise kira döneminin sonunu beklemeden temerrüt nedeniyle tahliye davası açabilmektedir.

 

 

  • Tahliye Talepli İcra Takibi Başlatmak Suretiyle Kiracının Tahliyesi

 

Kiralayanın ödemesi gereken kira bedellerini ödememesi veya geç ödemesi durumunda başvurulacak bir başka yol ise tahliye talepli İcra Takibi başlatmaktır.

 

Tahliye Talepli İcra Takibi kiracının tahliyesi bakımından diğer yukarıda sayılmış olan maddelerden daha hızlı sonuç alınabilen bir yoldur. Bundan sebep uygulamada en çok başvurulan yol Tahliye Talepli İcra Takibi başlatılmasıdır.

 

 

 

 

Makaleler geri dön