Kira Hukuku

Kira Hukuku

Kiracılık hukuku veya emlak hukuku, ev sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için kullanılabilecek bir alandır.

Görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesi beklenen taraflar, kira kanunu kapsamında üzerinde anlaşamayacakları bilgileri almak için sulh ceza mahkemesinde haklarını talep edebilirler.

Bu konular ve kira hukuku konusunda detaylı bilgi için sitemizden faydalanabilirsiniz. Kira hukuku ile alakalı bilinmesi gereken değerli bilgiler paylaşıyoruz.

Kiracı Sorumlulukları

Kiracılarla mücadele eden ev sahipleri genellikle iki nedenden dolayı baş ağrısı çekerler. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı, kiracının kirayı zamanında veya düzenli olarak ödememesidir. Kiracıların belirlenen tarihlerde kirayı ödemeleri ve kararlaştırılan aylık ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Kiracı 30 gün sonra hala ödeme yapmadıysa, ev sahibi kiracıyı çıkarma hakkında sahiptir. Kira hukukuyla alakalı daha fazla şey öğrenmek için sitemize detaylıca göz atmayı unutmayın. İçerik editörlerimizle birlikte bu konuyla alakalı en doğru bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ev Sahibi Sorumlulukları

Ev sahiplerinin kiracıya karşı birincil sorumluluklarından biri, evi iyi bir şekilde ve yaşamı kesintiye uğratmadan sağlamaktır. Kırık veya kullanılamaz pencere, kapı ve duvarlara sahip kiralık evlerde kiracı, hayatı etkileyen bu tür sorunların karşılanması için ev sahibinden kira karşılığında kesinti talep edebilir.

Ev sahibi, bu tür sorunları düzeltmek için kira kesintisine karşı çıkamaz. Kiracı, kira sözleşmesinde belirtilmemiş olsa bile bu yöntemi kullanma hakkına sahiptir. Bu durum kiracıya evde herhangi bir değişiklik yapma ve kiradan mahsup etme hakkı vermez.

Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp