Bilişim ve Sosyal Medya Suçları

Bilişim ve Sosyal Medya Suçları

Bilişim ve Sosyal Medya Suçları, internetin yaygınlaşmaya başladığı 2000’li yıllarının başlarından bu yana gelmektedir. İnsanlar Bilişim veya sosyal medyayı ne kadar olumlu veya olumsuz kullansa da birçoğumuz neyi yaparsak suç olduğunu bilmiyoruz.

Bilişim ve Sosyal Medya Suçları Nelerdir?

Sosyal medya araçlarında insanlar bir konu hakkında saygı çerçevesinde fikirlerini yazmaya veya söylemeye hakkı vardır ama her şeyi söylerim veya yazarım derken Bilişim ve Sosyal Medya Suçları işlemeyelim.

Başkası Adına Hesap Açmak

Sosyal medya araçlarında kişinin bilgisi olmadan o kişiye ait resim ve bilgilerini paylaşmak özel hayatın gizliliğini ihlalden dava açılabilir.

Sosyal Medyada Başkasına Hakaret Edilmesi

Sosyal medya araçlarında gün içinde insanlar sevdiği veya güzel bulduğu şeylerin paylaşımını yapar ama bu paylaşımları hoşuna gitmeyen insanlarda illaki oluyor, bir anlık öfke ile karşıdaki kişiye hakaret ederseniz o kişi size dava açabilir.

Bilişim ve Sosyal Medya Suçlarına Karşı Neler Yapılabilir?

Günümüzde sosyal medya kullanımı küçük yaşlara kadar inmiş durumdadır. İnsanların sosyal medya kullanayım derken suç işleyebiliyorlar. Bilişim ve sosyal medya suçları hukuki yollardan erişimini engelleme, paylaşılan içeriği kaldırtma veya cevap hakkı olarak sınıflandırabiliriz.

Bilişim ve Sosyal Medya Suçlarının Cezaları Nedir?

Hakaret suçunun cezası, 6 ay ile 2 yıla kadar hapis cezası ama bu suçun sesli veya görüntülü olarak işlendi ise bir yıldan az hapis cezası almamaktadır. Genel olarak suçların 6 ay ile 5 yıl arasında hapis cezası veya para cezası verilmektedir.

Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp