Tüketici Hukuku

Tüketici Hukuku

Tüketici sorunlarının hızlı çözülmesi, haksız kazancın önüne geçilmesi ve tüketicilerin haklarının korunması adına ilgili hukuk dalı tüketici hukuku olarak yer almaktadır.

Tüketicilerin tüm sorunlarını çözüme ulaştırmaları adına belirli tutarda haklarına karşılık olarak Tüketici Hakem Heyeti’ne, belirlenmiş tutarda yer alan hakları için ise Tüketici Mahkemeleri’ne başvurma hakkı verilmiştir. Tüketici taleplerine karşın zararın giderilmesine yönelik olan bu hukuk dalı, alıcı ve satıcı arasında yapılmış olan ticaretin adil olarak çözümlenmesini sağlar.

Tüketici Hukuku Alım Satım Sözleşmeleri

Alım satım sözleşmesi yapılan birçok sektör içerisinde çoğu zaman anlaşmazlıklar olabiliyor. Yapılan anlaşmaya uymayan taraf, bu anlamda karşı tarafı zarara uğratma yoluna gitmektedir. Haksız kazanç elde eden gerçek ya da tüzel kişinin bu anlamda zararı karşılaması hukuk yolu ile mümkündür.

Tüketici Hukuku Ayıplı Mal

Tüketici Hukuku’nun kişiye tanıdığı haklar arasında ayıplı mal konusu alıcı ve satıcı arasında yaşanan en fazla sorunlar arasında bulunmaktadır. Bu anlaşmazlığın çözülmesi ise ayıplı malın tutarına göre Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi’nde gerçekleştirilir. Tüketicilerin hakları arasında satın aldığı maldan cayma hakkı bulunmaktadır.

Bu hakkını kullanmak isteyen ve satıcı tarafından kabul edilmeyen durumlarda da Tüketici Hukuku tüketicinin hakkını koruma altına almaktadır. Kanun çerçevesinde yer alan tüketici hakları arasında bulunan tüm durumlar için doğru bilgi ile dava açılmalıdır. Hak kayıplarını önlemek adına sizlere bu konuda bilgi veriyoruz.

Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp