Anlaşmalı Boşanma Avukat Ücretleri

Makaleler geri dön

Anlaşmalı Boşanma Avukat Ücretleri

 

Ülkemizde son yıllarda en çok görülen mahkeme konularını boşanma davaları oluşturuyor. Şiddetli geçimsizlik, aile içi şiddet, aldatma ve kadın mağduriyeti boşanma davalarının genel konularını oluştururken, bu davalar tarafların büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmasına sebep oluyor. Taraflar ister anlaşmalı boşanma davaları olsun, isterse çekişmeli boşanma davaları olsun bu sürecin biran önce sonuçlanmasını istiyor. Çünkü sürecin uzaması, taraflardan ziyade çocukların mağdur olmasına sebep oluyor.

Boşanma Davası İçin Avukat Tutmak Şart Mı?

Boşanma davalarında çiftler, avukat ihtiyacı olmadığını düşünmelerine rağmen, boşanma davalarının hızlı oluşunda en önemli etmeni avukatların varlığı sağlıyor. Konunun tüm detayını bilen avukatlar, işleyiş, prosedür ve kurallara hakim oluşlarıyla en sıkıntılı davaların bile hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlıyor.

2019 yılında şehirlere göre değişim gösteren boşanma avukatı ücreti bulunuyor. 5 bin lira karşılığında son derece kaliteli bir Çekmeköy boşanma avukatı ile boşanma süreci hızlandırılıyor. Avukat hizmeti almak yada avukata ulaşmak için herhangi bir adliyeye başvuru yapılabiliyor.

Boşanma Davalarında Avukat Tutmanın Ayrıcalığı Nedir?

Hukukun her dalının kendine özgü kural ve kaideleri bulunur. İşleyişi bozan bir hüküm ya da kuram, kararın seyrini değiştirecek kapasiteye sahiptir. Bu anlamda avukatsız boşanma dilekçesi yazmak veya avukatsız boşanma işlemine başlamak, konunun seyrini etkileyecektir. Yalnızca çekişmeli boşanma davalarında değil, anlaşmalı boşanma davalarında da avukatın katkısı son derece büyüktür. Avukat fiyatları da bu bakımdan esneklik taşımaktadır. Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davaları için avukat ediniminde fiyat bilgisinin alınacağı en doğru adres avukatların kendilerinden alınan fiyat olmaktadır.

Boşanma Davalarında Avukata Neden İhtiyaç Duyulur?

Boşanma davaları aslına bakıldığında avukat ihtiyacının daha büyük olduğu davalardır. Çünkü boşanmalar toplumsal olaylarla bütünlük içindedir.

Özellikle;

  • Kadın hakları,
  • Dayak ve şiddet,
  • Boşanma davasında velayet gibi konular daha büyük sorumlulukların varlığını açıklıyor.

Boşanma davasında avukatın olmaması, bazen kadın, bazen erkek ve her zaman çocuk mağduriyetini ortaya çıkarabiliyor.

Boşanma Davalarının Uzaması Tarafları Nasıl Etkiliyor?

Boşanma davaları kişilerin kendileri tarafından Aile mahkemelerine başvuru yapılarak açılabiliyor. Fakat bu işlem, uzun bir sürecin başlamasına ve haklarını bilmeden bir arayış içine girmeye sebep oluyor. Ülkemizde bu sürecin bilinmemesi, takip edilmemesi ya da oluruna bırakılması büyük mağduriyetlerin yaşanmasına sebep oluyor.

Özellikle çocuklarda velayet kuramı, çocuklarla ilgili belirsizliklerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Bu nedenle avukat ihtiyacının mecburi olduğu düşünülüyor. Her şehirde boşanma davası avukatları hizmet sunarken, online ortamdan, baro başkanlıklarından ve adliyelerden avukat bulma işlemi gerçekleştiriliyor.

İstanbul ilinde anlaşmalı boşanma davaları için 5000 lira ücret söz konusuyken, çekişmeli boşanma davaları için ise 7250 lira gibi bir rakam telaffuz ediliyor. Ancak bu rakamlar avukatlarla görüşülerek esnetilebiliyor.

Avukatlar mağduriyet derecesine göre ücretlerde;

  • Taksit uygulama
  • Dava sonrasında ödeme alma gibi kolaylıklar sunabiliyor.
Makaleler geri dön