Anlaşmalı Boşanma Ücreti 2020

Makaleler geri dön

Anlaşmalı Boşanma Ücreti 2020

 

Boşanma davaları tarafları her zaman sıkıntıya düşürmüştür. İster anlaşmalı ister çekişmeli boşanma olsun her iki tarafa da büyük sorumluluklar yüklemektedir. Ülkemizde kadının yaşadığı sorunlar büyük sükse yaratmakta ve çok konuşulmakta ise de, boşanmalarda çocuklar da büyük zararlar görmektedir.

Konu ister anlaşmalı ister çekişmeli boşanma olsun, mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için iyi bir avukattan destek alınması şarttır. Boşanma davalarında davayı açan kişi, boşanmanın bir takım yükümlülüklerini de üstlenmesi gereken taraftır. 2019 yılı için Ankara barosunun belirlemiş olduğu anlaşmalı boşanma ücreti 8 bin 30 lira olurken bazı şehirlerde bu ücretin farklı olduğu görülmektedir.

İstanbul Anlaşmalı Boşanma Davası

Boşanma davaları hangi ilde olursa olsun Aile Mahkemelerinde açılmaktadır. Bu davalarda avukat tutmak şart olmasa da, bireylerin kendi başlarına bu sürecin altından kalkması çok kolay değildir. Boşanma davası süreci her davada aynı olmasa da, genel olarak sıkıntı verici aşamaları beraberinde getirmektedir.

Anlaşmalı boşanma Çekmeköy ilçesinde de diğer ilçelerde olduğu gibi yapılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında asıl olan taraflar arasında yapılmış olan boşanma protokolüdür. Bu protokol herhangi bir adliyenin Aile mahkemesine sunulduğunda boşanma işlemi tamamlanmaktadır.

İstanbul Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar?

Son yıllarda boşanmaların hızla arttığı ülkemizde İstanbul ilinde anlaşmalı boşanma avukat ücreti 5 bin lira iken çekişmeli boşanma avukatı ücreti ise 7250 lira olarak belirlenmiştir. Bu ücretler için net uygulanıyor diye kesin bir bilgi vermek söz konusu değildir. Avukatlar bu konuda insiyatif kullanma hakkına sahip olduğu gibi, boşanma konusu, süreç ya da uygulanan işlemler fiyatları etkileyebilmektedir.

Boşanma Davası Avukatsız Sonuçlanır Mı?

Boşanma davalarında kişiler kendi işlemlerini kendileri de takip edebilir. Yazacakları bir dilekçe ile adliyelerde bulunan Aile mahkemesine yatırılacak olan harç ile bu süreç başlatılır. Ancak kişilerin bu işlemleri takip etmeyi istememesi ya da bu süreci takip etmem sıkıntı yaşatır düşüncesi taşıdıklarında, mutlaka bir avukata iş düşecektir. Haklarını almaları, mağdur oldukları konuları karşı tarafa ve hakime daha öz ve etkileyici bir şekilde anlatmaları için bir avukat mutlaka gerekmektedir. Bu nedenle boşanma avukatı edinmenin önemi büyüktür.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Avukatın Önemi

Çekişmeli boşanma davaları, iki tarafın anlaşamaması durumunda içinden çıkılması güç olan sonuçlara sebep olan bir dava şeklidir. Gerek çocuk velayeti gerekse nafaka gibi durumlar, kişilerin kendilerinin çözümleyemeyeceği boyutlarda olabilmektedir. Mağduriyetin ortadan kaldırılması, kişilerin haklarını alabilmeleri ve çocukların geleceklerinin tam olarak sağlanması avukatın savunması ve ayrıntıyı tam olarak ortaya koymasıyla mümkün olmaktadır. Bütün bunlar dikkate alındığında, haklara kolay bir şekilde ulaşmak, çocuklara kötü sonuçlar yaşatmamak için avukatın savunması son derece önemli olmaktadır. Avukatlık ücretleri barolar ya da devlet tarafından belirlenmiş olsa da, avukatlar ücret konusunda kolaylıklar sunmaktadır.

Bu kolaylıklar;

  • Ücrette esneklik,
  • Taksitle ödeme,
  • Dava bitiminden sonra ücret alma şeklinde olabilmektedir.
Makaleler geri dön