FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA

Makaleler geri dön

FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA

Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Durumunda İşçinin Hakları

Fazla çalışma, bir iş yerinde çalışan personelin günlük olağan çalışma saatinin üzerinde çalıştığı saatlere verilen isimdir. 4857 sayılı İş Kanununun 41. maddesine göre bir iş yerinde haftalık mesai saati en fazla 45 saattir. Personel bir haftada 45 saati aşan çalışma yaptığında bu fazlamesai olur.

 

  • İş Kanunu madde 41 uyarınca fazla çalışmanın her saati için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saati için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen tutarın %50 yükseltilmesi suretiyle ödenir.

 

  • Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda bu çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar, fazla sürelerle çalışmalardır.Fazla sürelerle çalışmalarda ise her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının %25 yükseltilmesi suretiyle ödenir.

 

  • Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi dilediği takdirde bu çalışmalar karşılığında zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat on beş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.

 

  • İşçi hak ettiği serbest zamanı 6 ay zarfında, çalışma süreleri içinde bir kesinti olmadan kullanabilmektedir.

 

Makaleler geri dön